Najpiękniejsze miejsca Świata

Zdjęcia, krajobrazy – piękne widoki

Wiszące Ogrody Babilonu

9 Komentarzy

Wiszące Ogrody Babilonu nazwane zostały przez greckiego historyka i podróżnika, Herodota (około 484-425 r. p.n.e.) jednym z Siedmiu Cudów Starożytnego Świata.

Grecka tradycja głosi, że zbudowane zostały przez babilońskiego króla Nabuchodonozora II (605-562 p.n.e.) dla jego małżonki Semiramidy, stąd nazywane są często ogrodami Semiramidy.

Wiszące ogrody Babilonu – próba rekonstrukcji

Wiszące ogrody Babilonu – próba rekonstrukcji

Nie ma pewności co do rzeczywistego pochodzenia Wiszących Ogrodów. W źródłach starożytnych pojawia się duża rozbieżność chronologiczna i geograficzna. Przypuszaczlną jest ze mieściły się one w Babilonii między wielkimi rzekami Tygrys i Eufrat. Na wschodnim brzegu Eufratu. 50 km od Bagdadu. W Iraku.

Źródło: http://www.sciaga.pl

W 1898 roku niemiecki archeolog Koldewey rozpoczął poszukiwania Babilonu, który stał się sławny dzięki trzem budowlom: wieży Babel, dzięki wielkim murom i dzięki ogrodom Semiramidy. Koldewey miał odnaleźć te trzy budowle. M. in. efektem jego poszukiwań było odkrycie budowli, której fundamenty składały się z 12 wąskich komór. Budowla była z kamieni ciosowych, a stropy komór zrobione były z palonych cegieł tak masywnych, że z pewnością utrzymywały duże ciężary. Mury i filary miały do 7 m grubości. I mie mniej zadziwiająca niż ten nietypowy dla Babilonu styl budowy była studnia, którą Koldewey odkopał z gruzów tuż przy sklepieniu piwnicy. Składała się z trzech szybów: kolistego – środkowego i dwóch mniejszych kanciastych. Koldewey nie wiedział co to za budowla. Na tabliczkach klinowych znalazł wskazówki, że tylko w dwóch miejscach w Babilonie użyto kamieni ciosowych: przy północnych murach zamku królewskiego El Kasr oraz przy Wiszących Ogrodach Semiramidy. Zamek El Kasr odnalazł już wcześniej, więc był pewny, że odnalazł Wiszące Ogrody.
Naukowcy próbowali dowieść jednak, że wiszące ogrody nie mogły znajdować się tam, gdzie wskazał Koldewey Przytaczano różne teorie, ale nie pewności, która jest prawdziwa.

Wiszące Ogrody w Babilonie

Wiszące Ogrody w Babilonie

Korzystając z obszernej literatury na temat Babilonu możemy sobie wyobrazić, jak zbudowane były ogrody Semiramidy: Nad piwnicznym sklepieniem znajdowała się prawdopodobnie budowla centralna, o konstrukcji terasowej. Każda terasa wznosiła się 5 m nad poprzednią i pokryta była kamiennymi kantówkami o długości 5.45m i szerokości 1.35m. Na kantówkach znajdował się podkład ze słomy ziemnej zmieszanej z sitowiem, na którym leżała podwójna warstwa palonych cegieł. Spojenia między cegłami były wypełnione gipsem. Kolejną powierzchnią, która ochraniała dolną budowlę przed wilgocią była warstwa ołowiu. Na ołowiu spoczywała trzymetrowa warstwa ziemi, właściwy ogród, w którym mogły rosnąć także drzewa.

Ruiny Wiszących Ogrodów Babilonu

Ruiny Wiszących Ogrodów Babilonu - zdjęcie z 1950 roku

Każdy z prawdopodobnie siedmiu tarasów stanowił odrębny ogród, jednocześnie tworzyły one jedną całość. Zewnętrzne krawędzie tarasów porośnięte były tysiącem pnączy, które wiły się ku niższym tarasom, tworząc z siedmiu ogrodów zieloną, stromą górę z niezliczonymi drzewami, żywopłotami, krzewami i kwiatami. Wyglądały tak, jakby wisiały lub unosiły się w powietrzu, stąd też nazwa- „wiszące ogrody”. Ze studni pompowano wodę do wielu małych kanałów, które przepływały przez wszystkie tarasy. Były tam małe źródełka i wodospady, po małych stawach pływały kaczki, rechotały żaby, latały pszczoły, motyle i ważki. Podczas gdy Babilon był wystawiony na żar palącego słońca, ogrody Semiramidy kwitły, nie dotknięte gorącem i suszą. Ten kontrast spowodował chyba, że ogrody babilońskie zostały umieszczone na drugim miejscu listy siedmiu cudów świata.
Wiszące ogrody Semiramidy są chyba najmniej zbadanym spośród siedmiu cudów świata.

Reklamy

Komentarzy 9

Subscribe to comments with RSS.

 1. […] Wiszące ogrody Semiramidy […]

 2. Piękne musiały być te ogrody

  Michał

  Marzec 23, 2010 at 11:52 am

 3. żoną Nabuchodonozora nie była Semiramida, tylko Amytis.
  Semiramida żyła dwa wieki wcześniej.. 😉

  moni17

  Listopad 5, 2010 at 7:57 pm

 4. Semiramida nie byla jego malzonka.Semiramida zyla 2 wieki wczesniej.

  Freus

  Listopad 13, 2010 at 7:28 am

 5. Wielka szkoda że zostały zniszczone. Tak bardzo chciałem zobaczyć wszystkie cudy, no cóż ale wiem że to i tak by przepadło skoro latarnia morska na Faros została zniszczona razem z świątynią Ateny

  pottter221

  Luty 7, 2011 at 1:45 pm

 6. ie semiramida to byla jego corko ktorej chcial wynagrodzic swoje długie nieobecnosci w domu dlatego jej zbudowal te ogrody ale opinie są rózne wiec klocic sie nie bede bajo:)

  lolka

  Marzec 25, 2011 at 4:39 pm

 7. a czy wiszące ogrody Babilonu istnieją?

  mini pytanko?!

  Maj 29, 2011 at 7:53 am

 8. jak były wiszące to oczywiste ze unosiły sie w powietrzu ..ale nie mam juz siły walczyć z deb..mi którzy twierdza że pochodza od małpy a kilka tysiecy piramid na swiecie budowali niewolnicy ….

  darek

  Czerwiec 1, 2011 at 6:20 am


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: