Najpiękniejsze miejsca Świata

Zdjęcia, krajobrazy – piękne widoki

Turning Torso – Szwecja

with one comment

HSB Turning Torso – wieżowiec sfinansowany przez firmę HSB w Malmö zaprojektowany oraz wybudowany przez architekta Santiago Calatravę. Budowa wieżowca rozpoczęła się latem 2001 i zakończyła się 27 sierpnia 2005. Ze swoimi 190 metrami wysokości Turning Torso jest prawie najwyższym obiektem mieszkalnym w Europie (zaraz po 264 metrowym wieżowcu Triumph Palace w Moskwie). Budynek jest jednym z 25 najwyższych budynków w Europie, ale nie jest w 500 najwyższych na świecie.

Turning Torso

Turning Torso

Źródło: http://pl.wikipedia.org/

Konstrukcja zbudowana jest na 9 sześcianach z pięcioma piętrami każdy. Licząc między-piętra budynek posiada 54 piętra. Każde piętro posiada blisko 400m². Powierzchnia biurowa liczy sobie 4 200m² i znajduje się w dwóch najniższych sześcianach wieżowca. Od trzeciego do dziewiątego sześcianu jest 147 mieszkań. Dwa ostatnie piętra (53 oraz 54) zostały poświęcone, jako sale konferencyjne Turning Torso Meetings. Cała budowla przekręca się w górę co 15 stopni.

Turning Torso

Turning Torso

Budynek nie posiada punktu widokowego dla szerszej publiczności. Postanowiono, że jest to prywatny budynek mieszkalny i tylko osoby w nim mieszkające będą miały taką możliwość. Grupy mogą zarezerwować sale konferencyjną na najwyższych piętrach budynku. W sąsiednim budynku jest całoroczna wystawa Turning Torso specjalnie dla turystów. W tym samym budynku znajduje się pięciopiętrowy parking. Pomiędzy budynkami istnieje podziemne przejście.

Reklamy

Written by MaXeL

Styczeń 4, 2009 @ 10:17 pm

Jedna odpowiedź

Subscribe to comments with RSS.

  1. bylem przy tym wiezowcu tysiace razy mieszkam w szwecji w miescie obok malmö

    poker

    Lipiec 30, 2009 at 10:18 am


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: